Lokalizacja,Warszawa, Polska
+48 515 568 338
biuro@rzeczoznawcapachucki.pl

Konfiskata pojazdu za jazdę po alkoholu?

Planowany kontrowersyjny zapis dotyczący konfiskaty pojazdu osobom pod wpływem alkoholu, odbija się szerokim echem. Czy to sprawiedliwe, czy tak powinno być, a może to adekwatna kara, żeby porządnie się zastanowić i nie wsiadać za kółko po spożyciu alkoholu?

Od lipca rząd zastanawia się nad wprowadzeniem drakońskich kar dla osób kierujących pojazdem pod wpływem alkoholu. W końcu doczekaliśmy się informacji o planowanych zmianach w kodeksie karym.

Jeśli podczas badania trzeźwości alkomat wykaże ponad 1,5 promila alkoholu, to pojazd zostanie skonfiskowany podczas kontroli drogowej. W przypadku wypadku drogowego limit ten wynosi 0,5 promila, powyżej tej wartości auto będzie zarekwirowane na parking policyjny. W zależności od wyroku pojazd będzie zwracany lub zostanie skonfiskowany. 

W przypadku gdy pojazd, którym porusza się pijany kierowca, nie będzie jego własnością (np. auto będzie w leasingu lub pożyczone) obowiązywać będzie przepadek o wartości tego pojazdu.

Dla sprawców pod wpływem alkoholu, którzy spowodowali ciężki uszczerbek na zdrowiu, przewidziana będzie kara pozbawienia wolności od 3 lat. W przypadku spowodowania wypadku, w którym ktoś poniesie śmierć, kara ta będzie wynosić minimum 5 lat.

Dodatkowo od grudnia 2021 ma wejść nowy taryfikator zwiększający mandaty karne.

– za przekroczenie prędkości o 30 km/h przewidziany jest mandat w wysokości minimum 1 500 zł.

– zaplanowana będzie większa kara za jazdę bez prawa jazdy.

– prowadzenie pojazdu bez wymaganego uprawnienia będzie skutkowało karą aresztu, ograniczenia wolności lub karą grzywny OD 1 000 zł (grzywna może wynieść nawet 30 000 zł).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.