Lokalizacja,Warszawa, Polska
+48 515 568 338
biuro@rzeczoznawcapachucki.pl

Grzywna za brak odpowiedniego stanu higieny w pojeździe

Czy wiedzieliście, że można dostać mandat za niewłaściwy stan sanitarny w pojeździe? Ile wynosi kara? Do 250 zł. Dotyczy to oczywiście kierowców, którzy świadczą usługi przewozu osób tj. autobusów, busów oraz taxi.

Od soboty (10 kwietnia 2021r.) weszła nowelizacja Art. 11 par. 2 kw., który informuje, że osoby, które świadczą usługi przewozu osób, a nie zachowają odpowiedniego stanu higieny w pojeździe, mogą zostać ukarane mandatem od 100 zł do 250 zł. Do tej pory kwota ta wynosiła 100 zł (co ciekawe w taryfikatorze zapis ten pojawił się dopiero w 2020 r. (po ogłoszeniu stanu pandemii), i miał zmobilizować przewoźników do dbania o czystość w pojazdach (głównie dotyczyło to możliwości wykonania dezynfekcji)).

„Odpowiedni stan higieny w pojeździe“ oznacza odkażanie oparcia foteli, uchwytów oraz możliwość skorzystania ze środków do dezynfekcji przez pasażerów.

Nowelizacja spowodowała zwiększenie maksymalnej kwoty mandatu. Czy zostanie zniesiona, a może kara pieniężna zostanie ponownie zwiększona? Tego nie wiemy, ale przypuszczamy, że wraz z powracającymi falami pandemii zapis ten zostanie z nami na dłużej, a wręcz może jeszcze bardziej zostanie rozszerzony.. Czas pokaże, a tymczasem przypominamy, że nie ma wymogu wożenia maseczki w samochodzie, ale podczas policyjnej kontroli drogowej nos i usta muszą być zakryte. Za nieprzestrzeganie tego przepisu również można otrzymać karę grzywny — do 500 zł.

W przypadku kontroli należy:

– założyć maseczkę,
– słuchać i wykonać polecenia policjanta,
– nie otwierać okna ani drzwi, o ile nie zostaniemy o to wyraźnie poproszeni przez policjanta,
– nie wychodzić z samochodu,
– podczas rutynowej kontroli wystarczy uchylić okno,
– dokument pokazujemy, przykładając go do szyby,
– na wyraźne polecenie policjanta musimy zdjąć maseczkę.

Powyższe obostrzenia powstały, aby zminimalizować ryzyko zakażenia.

Szerokiej i bezpiecznej drogi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.