Lokalizacja,Warszawa, Polska
+48 515 568 338
biuro@rzeczoznawcapachucki.pl

Już jest! mPrawo Jazdy w elektronicznym systemie mObywatel! Kto może z niego korzystać? Czy za brak tradycyjnego prawa jazdy dostaniemy mandat? O tym w poniższym artykule.

Zacznijmy od początku. Czym jest mObywatel, wirtualny portfel i jak wygląda system?

Aplikacja mObywatel to zbiór funkcjonalnych narzędzi dostępnych dla każdego – od ręki w Twoim telefonie. „mOBYWATEL Twój wirtualny portfel na dokumenty”.

Wirtualny portfel to system, w którym również znajdziemy takie informacje jak licznik punktów karnych. Wcześniej o liczbie punktów mogliśmy dowiedzieć się na komisariacie lub korzystając z e-sługi na portalu gov.pl.

Dodatkowo na użytkowników aplikacji mObywatel czekają takie funkcjonalności jak: mTożsamość, mPojazd, Punkty karne, eRecepta, mLegitymacje (dla wybranych szkół).

mTożsamość – to przedstawienie danych z dowodu osobistego w formie elektronicznej. Informacje z mTożamości można przedłożyć np. na poczcie lub podczas kontroli biletów (czyli tam, gdzie nie obowiązuje nas okazania wprost dowodu osobistego lub paszportu).

mPojazd – analogicznie przedstawia dane z:

– dowodu rejestracyjnego (marka, model pojazdu, rok produkcji, termin badania technicznego, numer rejestracyjny i VIN).

– OC (nazwa ubezpieczyciela, okres obowiązywania, numer polisy, wariant ubezpieczenia). Dodatkowo na 30 dni przed zakończeniem terminu badania technicznego i polisy OC otrzymacie komunikat z przypomnieniem odnoście przedłużenia badania technicznego oraz wznowienia polisy OC.

eRecepty – pozwala na zrealizowanie swojej recepty na podstawie kodu QR. W przypadku, kiedy nie chcecie pokazywać swojego telefonu wystarczy podać PESEL i kod spod e-recepty.

Do korzystania z mPrawa Jazdy niezbędne jest aktywowanie usługi mTożsamość. Można to zrobić bezpośrednio w aplikacji w oknie głównym poprzez kliknięcie „+” i wybranie mTożsamość. Niektóre dane w elektronicznym dokumencie mogą różnić się od tych w tradycyjnym np. brak ukośników lub jeśli posiadamy różne zdjęcia w dowodzie osobistym i prawie jazdy to w mPrawo Jazdy zostanie wyświetlone takie samo zdjęcie jak w mTożsamości (i nie będzie to błąd systemowy).

Aplikacja jest bezpłatna. Można ją pobrać ze Sklepu Google Play lub AppStore, w zależności od rodzaju telefonu.

Bezpieczeństwo korzystania z aplikacji ma zapewnić nam profil zaufany, który również powinniśmy mieć utworzony lub skorzystać z logowania przez stronę swojego banku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.